A tökéletes menyasszonyi ruha és helyszín megtalálása után az esküvőszervezés egyik legfontosabb része az esküvői menü összeállítása. Hagyományos vagy modern legyen, mekkora költségvetés fér bele, illetve hány fogásos legyen? Az alábbiakban a hagyományos, falusi menü előnyeiről számolunk be, amelyek évtizedek óta elnyerik a vendégek ízlését, néhány hasznos ötlettel karöltve.
Az esküvői menü, mint a modern és a hagyományos ideális kombinációja
Minél változatosabbak a vendégek, annál nehezebb mindenkinek megfelelni. Vannak, akik a modern és innovatív menüt részesítik előnyben, mások el sem tudják képzelni a bulit a hagyományos ételek nélkül. Ez utóbbinak a népszerűsége hazánkban is töretlen, amelyet kitalálhatunk magunktól, de segítségül vehetjük az egyes éttermek ötleteit is. Továbbá vegyük figyelembe az esküvő stílusát is, nem illik egy falusi, hagyományos esküvőhöz egy különleges, egzotikus ételeket tartalmazó menüsor. De ugyanígy járjunk el a menyasszonyi ruha kiválasztásánál is, ehhez az https://eternityszalon.hu/ oldalon választhatunk ruhák „százai” közül.
A megfelelő menü kiválasztása
A násznép a világ óta régi hagyomány, az ókorban az egész közösséget meghívták az ifjú házasok tiszteletére rendezett bankettre, amely több napig tartott. Ma már csak egy napig tart az esküvő, de régen és most is a felszolgált étel az esemény egyik fő eleme. Ez különösen fontos egy falusi esküvő esetében, ahol még mindig előfordulhat, hogy a közösség tagjai fognak össze és készítik el az esküvői menüsort.
Az étlap kiválasztása tehát nehéz, de fontos döntés, mert a felszolgált ételek a vendégek igényes szűrőjén fognak átmenni, az ízüktől és változatosságuktól a tálalásig vagy akár a mennyiségig. Tudni kell, hogy az ételek és a kiszolgálás minősége befolyásolja az esküvő egész hangulatát.
A mai modern világban, ahol egyre különlegesebb ételek készülnek el, nehéznek tűnhet olyan menüt felvázolni, amely mindenkinek tetszeni fog, hiszen a vendégek általában három-négy generációból állnak, és nyilván nagyon eltérő ízlésűek. Ha azonban néhány általános szempontra figyelünk, akkor sokkal nagyobb a siker esélye:
- mindig vegyük figyelembe a korosztályt, fiatalok és idősek arányát;
- a választott ételek ne legyenek túl egzotikusak, de az elkészítési mód egy falusi esküvő esetében is legyen kreatív és ízléses;
- az ételek ne legyenek túl fűszeresek vagy nagyon forróak stb.;
Esküvői menü kóstoló fontossága
Az esküvőszervezés egyik legélvezetesebb része az étlapkóstoló, amelyet az esemény előtt 2-3 hónappal érdemes megtenni. Tökéletes lehetőség arra, hogy a menyasszony és a vőlegény eldöntse, hogy valóban a hagyományos felé húz, vagy szeretne belecsempészni némi egzotikus utóhatást. A kóstolót tehát akkor is bele kell foglalni az előzetes költségvetésbe és végigkóstolni, ha olyan előétel, leves és főétel lesz felszolgálva, amelyet az ifjú pár már évtizedek óta ismer és szeret. Hiszen a nagyi „húslevese” teljesen más ízvilágú lehet, mint az a catering szolgáltatásé, amelyik el fogja készíteni az egész menüsort.
Hogyan legyen felszolgálva?
Akárhol is van megszervezve, egy vendéglőben vagy egy kultúrotthonban az esküvő elegáns rendezvény, ezért az a legjobb, ha az ételek asztaloknál lesznek felszolgálva. Bár sokan úgy vélik, hogy egy svéd büfé olcsóbb, valójában az étel mennyisége nagyobb, így a később érkező vendégeknek is elegendő, senki nem fog éhesen távozni.
A különböző receptgyűjtő oldalak nagy segítséget jelentenek az ötletelésben, az összes fogás összeállításában, segítve leegyszerűsíteni a rengeteg választási lehetőséget. Mindezek pénztárcabarát megoldást kínálnak, hiszen a magyar konyha klasszikus ételei mindig újraértelmezhetőek, hogy minden vendég ízlésének megfeleljenek.